Ciekawe Badania
Skip to content Skip to navigation
 
1.
2.
3.
4.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry
opis
zalecenia żywieniowe
zgłoś się
 
Atopowe zapalenie skóry
opis
zalecenia żywieniowe
zgłoś się
 

Cierpisz na przewlekłe lub ciężkie Atopowe Zapalenie Skóry (AZS)?

Dotychczasowe leczenie nie pomaga?

 

Szanowny Pacjencie!

Jeśli bezsilnie drapiesz opuchniętą, coraz bardziej zaczerwienioną skórę lub masz problemy ze snem z powodu atopowego zapalenia skóry, oznacza to, że doskonale znasz ograniczenia aktualnie dostępnych metod leczenia tej choroby. 

 

Badanie JADE opracowano w celu oceny bezpieczeństwa i skuteczności podawania osobom dorosłym z przewlekłym, umiarkowanym lub ciężkim AZS badanego leku o nazwie PF-04965842 w postaci doustnej. Dwie różne dawki leku PF-04965842 zostaną porównane do placebo, aby ustalić, która z nich działa lepiej w leczeniu AZS. Lek PF-04965842 zostanie też porównany do dupilumabu, aby ocenić, który z nich przynosi większą ulgę pod względem świądu.  Dupilumab to lek do wstrzykiwania niedawno zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych i Europie do leczenia AZS.

 

W badaniu JADE mogą wziąć udział osoby, które spełniają następujące warunki:

 • Wiek co najmniej 18 lat.
 • Diagnoza przewlekłego AZS od co najmniej 1 roku.
 • Udokumentowana niedawna (w ciągu ostatnich 6 miesięcy) nieodpowiednia odpowiedź na stosowanie leków miejscowych (tj. leków stosowanych bezpośrednio na skórę) lub konieczność leczenia układowego (doustnego lub w zastrzykach) w celu kontrolowania AZS.
 • Spełnienie innych kryteriów omówionych z personelem prowadzącym badanie.

 

Osoby kwalifikujące się i chcące wziąć udział w badaniu JADE informujemy, że może ono trwać do 28 tygodni i będzie wymagać maksymalnie 10 wizyt w ośrodku oraz odbycia jednej rozmowy telefonicznej z personelem prowadzącym badanie.

 

Aby dowiedzieć się więcej na temat badania JADE lub sprawdzić, czy kwalifikują się Państwo do udziału w nim, prosimy o kontakt (dane kontaktowe poniżej).

 

Już dziś zadzwoń i skorzystaj z bezpłatnych konsultacji!

 

Zapisy przyjmujemy pod następującymi numerami telefonu: 

bezpłatna infolinia 800 170 370 lub 22 572 5911.

 

Badanie prowadzone jest w doświadczonym badawczym ośrodku klinicznym MTZ Clinical Research w Warszawie (www.mtz-clinical.pl).

 

Za udział w badaniu pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów. Czynności związane z badaniem, badany lek oraz konsultacje lekarskie są bezpłatne. Pacjenci otrzymują bezpłatnie kopie wyników przeprowadzonych badań, a koszty dojazdu zostaną zwrócone.

 

 

 

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) - to niezakaźna, przewlekła choroba skóry. AZS może ujawnić się w każdym wieku (jednak najczęściej rozpoczyna się w okresie niemowlęcym lub w dzieciństwie) i ustępować samoistnie lub utrzymywać się przez całe życie z charakterystycznymi okresami remisji i zaostrzeń. Uważa się, że schorzenie to może dotyczyć 12-24% całej populacji Europy. Choruje 5-20% dzieci i jedynie 1-3% dorosłych (nieco częściej kobiety). Choroba częstsza jest w rejonach miejskich, w krajach wysoko rozwiniętych.

Jakie są objawy AZS?

Objawy kliniczne choroby, charakter zmian skórnych i ich lokalizacja podzielone są umownie na trzy fazy odpowiadające kolejnym przedziałom wiekowym. Charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są zaczerwienienie i suchość skóry, swędzenie i skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych. Zmiany mogą obejmować całą powietrznię skóry, jednak najczęściej występują na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi. Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszą inne schorzenia atopowe: astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar sienny oraz alergiczne zapalenie spojówek.

Jaka jest diagnostyka AZS?

Objawy atopowego zapalenia skóry są niespecyficzne, przez co bywa ono trudne do rozpoznania Każda osoba może doświadczać innej, indywidualnej kombinacji objawów, które dodatkowo mogą zmieniać swoje nasilenie z czasem. Diagnoza przeprowadzana przez lekarza (najczęściej dermatologa lub alergologa) opiera się na obserwacji symptomów występujących u pacjenta (lokalizacja i wygląd zmian skórnych), przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i rodzinnego w kierunku chorób atopowych, wykonaniu alergicznych testów skórnych/wziewnych oraz badaniu krwi.

Jakie jest leczenie AZS?

Głównymi celami leczenia są: poprawa stanu skóry i zapobieganie nawrotom choroby. Jeśli u pacjenta stwierdza się obecność czynników uczulających, leczenie (przyczynowe) polega na eliminacji ich z otoczenia lub posiłków. Można też podejmować próby odczulania. W leczeniu objawowym stosuje się m.in.:

 • środki przeciwhistaminowe, oraz inne środki o działaniu przeciwświądowym
 • kortykosteroidy stosowane ogólnoustrojowo w okresie zaostrzeń i miejscowo w postaci maści
 • leki immunosupresyjne (np. cyklosporyna A - ogólnie, takrolimus - miejscowo, pimekrolimus - miejscowo)
 • fotochemioterapia (PUVA), fototerapia - naświetlania UVA i UVB
 • stosowanie preparatów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe
 • odpowiednią pielęgnację, nawilżanie i natłuszczanie skóry
 • bawełnianą, przewiewną lub specjalistyczną odzież leczniczą
 • metodę mokrych opatrunków.

 

Charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są zaczerwienienie i suchość skóry, swędzenie i skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych. Zmiany mogą obejmować całą powierzchnię skóry lub pojawiać się tylko w niektórych miejscach.

 

Głównym celem leczenia jest poprawa stanu skóry, zapobieganie nawrotom choroby i zwiększenie jakości życia. Jeśli u pacjenta stwierdza się obecność czynników uczulających, leczenie polega na ich eliminacji z otoczenia lub posiłków.

 

Żywienie w atopowym zapaleniu skóry opiera się właśnie na stosowaniu diety eliminacyjnej, której celem jest unikanie składników/ produktów niekorzystanie wpływających na funkcjonowanie układu odpornościowego – wyzwalających reakcje alergiczne (nadmierna synteza przeciwciał klasy IgE w odpowiedzi na kontakt z alergenem).

 

W praktyce klinicznej manifestacje skórne, związane z kontaktem z alergenem, najczęściej obserwuje się po spożyciu produktów mlecznych (zawierających białko) oraz roślinnych glutenowych. Inne produkty, które mogą powodować

reakcje alergiczne to m.in.: jaja, soja, orzeszki ziemne, ryby, owoce cytrusowe, dodatki do żywności tj.: spulchniacze, barwniki i środki konserwujące oraz substancje wzmacniające smak i zapach.

 

Świąd towarzyszący zmianom skórnym związany jest natomiast z histaminą. Dlatego wskazuje się na korzystne efekty stosowania diety antyhistaminowej w zmniejszeniu świądu i polepszeniu kondycji skóry. Dieta taka polega na unikaniu produktów bogatych w histaminę, lub powodujących jej uwalnianie w organizmie.

 

Histamina wchodzi w skład produktów bogatych w białko. Jej zawartość w produktach może się też zwiększać na skutek nieodpowiednich warunków przechowywania, psucia się żywności, fermentacji pod wpływem bakterii, przetwarzania i konserwowania. W związku z tym zaleca się wybieranie produktów świeżych i nieprzetworzonych. Produkty takie jak np. maślanka, jogurt, masło, twarogi, twarożek ziarnisty produkowane ze świeżego mleka, mięsa i ryby (świeże i nieprzetworzone) zawierają mniejszą ilość histaminy w porównaniu z produktami o dłuższej przydatności do spożycia oraz dojrzewającymi (kwaśne mleko, ser ementaler, parmezan, gouda, camembert).

 

Produktami uwalniającymi histaminę są m.in.: pomidory, truskawki, owoce cytrusowe, kiszonki, owoce morza, przejrzałe banany, orzechy włoskie, alkohol oraz niektóre leki. Wszelkie techniki obróbki kulinarnej jak np. gotowanie, pieczenie, czy też smażenie nie zmniejszają zawartości histaminy w pokarmach (ponieważ jest ona odporna na działanie podwyższonej temperatury).

 

Korzyści w redukcji objawów obserwuje się także komponując dietę z uwzględnieniem produktów o działaniu przeciwzapalnym, a unikając składników prozapalnych (np. nasyconych kwasów tłuszczowych, w które obfituje mięso i tłusty nabiał).

 

Badania wskazują również, że przywrócenie równowagi mikroflory jelitowej poprzez stosowanie probiotyków może mieć wpływ na redukcję objawów atopowego zapalenia skóry. Podobne korzyści może przynosić suplementacja witaminą D, choć badania naukowe nie są w tej kwestii jednoznaczne.

 

Jak zrealizować zalecenia w praktyce? Należy podkreślić, że w przypadku AZS nie ma jednej, uniwersalnej diety dla wszystkich chorych. Produkty dobrze tolerowane przez jednego chorego u innego mogą powodować wystąpienie objawów skórnych. Wspomaganie

leczenia żywieniem opiera się więc na obserwacji reakcji organizmu przy jednoczesnym świadomym doborze produktów żywnościowych. Przede wszystkim dieta eliminacyjna musi być przemyślana i zaplanowana tak, by nie doprowadzała do niedoborów pokarmowych i pogorszenia stanu odżywienia chorego. Dlatego wykluczane z jadłospisu produkty, czy grupy produktów muszą być zastępowane innymi. Na przykład należy zadbać o alternatywne źródła wapnia w diecie, z której eliminuje się nabiał, który dla zdrowej osoby bez specjalnych wymagań żywieniowych jest głównym jego źródłem.

 

Dodatkowo, jak każda dieta również ta powinna opierać się o podstawowe zasady prawidłowego żywienia – czyli regularne spożywanie posiłków, niewielkich objętościowo, zbilansowanych oraz urozmaiconych. Żywienie powinno być dostosowane do wieku i kondycji danej osoby, opierać się na produktach świeżych (te w mniejszym stopniu są przetwarzane i konserwowane), sezonowych, a najlepiej również lokalnych, co także zwiększa szanse na ograniczenie przetwarzania i konserwowania. Dobrym nawykiem podczas codziennych zakupów jest zwracanie uwagi na skład produktów i unikanie tych, które mają długi i skomplikowany skład. Sprostanie wszystkim tym wymaganiom może nastręczać pewnych wątpliwości i trudności, dlatego zaleca się ścisłą współpracę z dietetykiem, zwłaszcza w początkowym etapie stosowania diety eliminacyjnej.

 

Literatura:

 • Steinberger H: „Dieta Antyhistaminowa”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010
 • Bartuzi Z: „Alergia na pokarmy u dorosłych w praktyce lekarskiej”. Postępy Dermatologii i Alergologii 2009; XXVI, 5: 385-387
 • Chevalier L.: „Alergie pokarmowe”. W: „51 zaleceń dietetycznych w wybranych stanach chorobowych”. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010; 1-9.
 • Dębińska A, Sikorska-Szaflik H, Urbanik M, Boznański A (2015). „The role of vitamin D in atopic dermatitis”. Dermatitis (Review). 26 (4): 155–61
 • Chang YS, Trivedi MK, Jha A, Lin YF, Dimaano L, García-Romero MT (March 2016). “Synbiotics for Prevention and Treatment of Atopic
 • Dermatitis: A Meta-analysis of Randomized Clinical Trials”. JAMA Pediatrics. 170 (3): 236–42.
 • Mansueto P, Seidita A, D'Alcamo A, Carroccio A (2014). “Non-celiac gluten sensitivity: literature review”. Journal of the American College of Nutrition (Review). 33 (1): 39–54.
 • Bronsnick t, Murzaku EC, Rao BK. “Diet in dermatology: Part I. Atopic dermatitis, acne, and nonmelanoma skin cancer”. JAAD, 71 (6), 2014

 

Opracowanie:

mgr Kamila Zacharewicz

Dietetyk