Ciekawe Badania
Skip to content Skip to navigation
 
1.
2.
3.
4.

Menopauza

Menopauza

Parse error: syntax error in /www/ciekawebadania_www/www/ciekawebadania.pl/modules/php/php.module(80) : eval()'d code on line 17
Menopauza
opis
zalecenia żywieniowe

MTZ Clinical Research jest Ośrodkiem Badań Klinicznych oferującym bezpłatny dostęp do nowoczesnych terapii.

 

Badanie E4 Relief to badanie nowej, naturalnej tabletki hormonalnej w leczeniu uderzeń gorąca. Jego głównym celem jest ustalenie najniższej możliwej, a jednocześnie bezpiecznej i dobrze tolerowanej (pod względem wpływu leku na organizm) dawki dobowej E4 koniecznej do zredukowania częstości występowania i stopnia nasilenia objawów menopauzy. 

 

Przewidywany czas trwania tego badania wynosi około 16 tygodni (4 miesięcy). Przez 3 miesiące uczestniczki spełniające odpowiednie kryteria udziału będą proszone o przyjmowanie tabletki leku badanego raz dziennie oraz o przynajmniej 5-krotne zgłoszenie się do ośrodka badawczego

 

Kto może wziąć udział w badaniu E4 Relief?

Zespół badawczy poszukuje około 225 kobiet cierpiących na uderzenia gorąca, które oprócz tego spełniać będą następujące warunki:

  •         wiek pomiędzy 45 a 65 lat
  •         kobieta w okresie menopauzy
  •         dobra kondycja psychofizyczna
  •         uderzenia gorąca o częstotliwości przynajmniej 7 umiarkowanych lub silnych dziennie lub 50 w tygodniu

 

Jeżeli jesteś zainteresowana udziałem w badaniu wypełnij formularz zgłoszeniowy (kliknij "zgłoś się") lub zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 170 370.

 

Jeżeli dokuczają Ci uderzenia gorąca związane z menopauzą zapraszamy Cię na bezpłatne konsultacje medyczne do naszego Ośrodka.

 

www.e4relief.com/pl

Co to jest menopauza?

Menopauza (przekwitanie lub klimakterium) jest zjawiskiem występującym w pewnym okresie życia u każdej kobiety. Menopauza jest trwałym fizjologicznym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Ustanie miesiączkowania jest poprzedzone okresem, gdy staje się ono nieregularne. Kończy okres prokreacyjny a rozpoczyna okres starzenia się. W tym czasie ustaje czynność jajników, co z kolei powoduje wzrost stężenia hormonu FSH (hormon folikulotropowy) oraz LH (hormon luteinizujący).

 

W Polsce przeciętnie menopauza rozpoczyna się około 50-51 roku życia. W normie mieści się także menopauza między 45 a 55 rokiem życia. W sensie klinicznym, menopauza to u kobiet dzień następujący po zakończeniu ostatniej w życiu miesiączki. Datę tę ustala się wstecz, po upływie 12 miesięcy bez wystąpienia ponownej menstruacji. Po takim okresie kobieta uznawana jest za niepłodną, bez możliwości zajścia w ciążę. Potocznie menopauzą nie określa się jednego dnia, lecz kilkuletni okres przed i po jej rozpoczęciu, tzw. „lata przejściowe”. Czas ten określa się jako klimakterium lub perimenopauzę.

Jakie są objawy menopauzy?

W czasie perimenopauzy (okres lat przejściowych) – kilka lat przed i po ostatniej miesiączce w życiu kobiety - większość kobiet zauważa u siebie niektóre objawy zmian hormonalnych, takie jak: uderzenia gorąca, zmiany nastrojów, bezsenność, zmęczenie. Objawy perimenopauzy mogą pojawić się już około 35. roku życia, chociaż większość kobiet zaczyna być ich świadoma dopiero 10 lat później. W tym czasie produkcja większości hormonów rozrodczych (estrogeny, progesteron i testosteron) spada i staje się mniej regularna, często z nieprzewidywalnymi wahaniami poziomu. Zanika płodność, choć nie jest uznawana za zerową do momentu określenia daty menopauzy (12 miesięcy od ostatniego wystąpienia menstruacji).

 

Perimenopauza z widocznymi objawami, wynikającymi z wahań hormonalnych, może trwać od kilku do ponad dziesięciu lat. Charakterystycznym objawem są uderzenia gorąca. Towarzyszą im m.in.: uczucie osłabienia, przyspieszona praca serca i silne pocenie. Poza dyskomfortem nie są one dla kobiety szkodliwe. Inne objawy perimenopauzy to: brak energii, bóle głowy, zmiany nastroju, depresja, stany lękowe, zmniejszone libido, bezsenność, przyrost masy ciała, problemy z pamięcią i koncentracją oraz zmiany zanikowe w obrębie narządów płciowych – suchość pochwy i potrzeba częstego oddawania moczu. Z okresem przekwitania związane jest również utrata masy i gęstości kostnej i możliwy rozwój osteoporozy.

 

Nie każda kobieta odczuwa jednak objawy menopauzy. Około 1/3 wszystkich kobiet nie odczuwa innych objawów niż nasilenie, a potem zatrzymanie miesiączki. Tendencja do nasilonych objawów perimenopauzy bywa niekiedy dziedziczna.

Jaka jest diagnostyka menopauzy?

Polega przede wszystkim na wywiadzie medycznym z kobietą oraz zleceniu badań laboratoryjnych (stężenia FSH, LH, estradiol). W okresie menopauzy należy zadbać o regularną ocenę stanu zdrowia – badania podstawowe jak morfologia krwi obwodowej oraz badanie ogólne moczu. Okres okołomenopauzalny niesie ze sobą także ryzyko zaburzeń gospodarki lipidowej, które m.in. podnoszą ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Jakie jest leczenie menopauzy?

Chociaż menopauza jest naturalnym etapem życia, jej dokuczliwe objawy mogą być zmniejszane poprzez stosowną kurację.

 

  • Farmakologia:

Największą ulgę przynosi zastępcza terapia hormonalna (HTZ). HTZ oprócz łagodzenia objawów uderzeń gorąca, jest skuteczną metodą leczenia osteoporozy. Hormony dostarczane są w celu wyrównania ich poziomu w organizmie, który nie jest już w stanie sam ich produkować. HTZ dostępna jest w formie tabletek, systemów transdermalnych oraz dopochwowych. W celu poprawy jakości życia stosowane są również: antydepresanty (w łagodzeniu uderzeń gorąca, poprawianiu snu, nastroju), leki obniżające ciśnienie krwi. Zastosowanie mają także preparaty roślinne - estrogeny pochodzące z soi – mogą łagodzić objawy menopauzy.

 

  • Psychoterapia:

Wsparcie psychologiczne może pomóc w przezwyciężeniu poczucia smutku, depresji i zagubienia u kobiet w momencie gdy ich ciało się zmienia.

 

  • Terapie niekonwencjonalne i alternatywne:

Akupunktura - niektóre badania wskazują na jej skuteczność przeciwko uderzeniom gorąca. 

Informacje dodatkowe

Okres menopauzy, mimo iż jest fizjologiczny, powoduje nagłe procesy zachodzące w organizmie. Czasem pewne objawy mogą prowadzić do komplikacji lub przykrych powikłań, dlatego kobiety powinny zawsze zwracać uwagę na dodatkowe objawy. Na przykład niedobór estrogenu może z czasem powodować osteoporozę, wpływać na stężenie cholesterolu we krwi. Kontrolnie warto: wykonywać lipidogram, mierzyć regularnie ciśnienie krwi, wzmacniać kości poprzez uprawianie sportu, zaprzestać palenia tytoniu, rozważyć suplementację wapniem oraz witaminą D.

Źródła